11.Jak konserwować wiatrówkę?
Aby sprzęt służył nam długo i był w pełni sprawny trzeba o niego odpowiednio dbać. Dotyczy to także wiatrówek. Podstawowa konserwacja powinna obejmować:
- regularne czyszczenie wnętrza lufy. W tym celu należy użyć wyciorów mosiężnych lub tych pokrytych włosiem. Odradza się stosowanie wyciorów metalowych ponieważ mogą zniszczyć przewód lufy.
- smarowanie komory sprężania, które powinno się wykonywać co kilka tysięcy wystrzałów. Czynność tę należy wykonywać w momencie, gdy nasza wiatrówka jest naciągnięcia i zabezpieczona. Lufa skierowana skośnie do góry pozwoli na równomierne dotarcie oleju do wszystkich krawędzi tłoka. Aby rozprowadzić go wzdłuż cylindra należy kilkakrotnie przesunąć tłok dźwigni naciągu. Uwaga, zadbajmy o to, aby nie użyć zbyt dużej ilości oleju. Pierwszy wystrzał należy przeprowadzić kilka godzin po smarowaniu wiatrówki.
- konserwację zewnętrznych powierzchni wiatrówki, szczególnie elementów metalowych mogących ulec korozji. W tym celu warto zastosować specjalny smar zabezpieczający i antykorozyjny.
- oksydowanie, czyli pokrywanie części metalowych cienką warstwą ich tlenków, co nie tylko zabezpiecza je przed korozją, ale również nadaje broni pożądany wygląd. Proces ten przeprowadzany jest metodą chemiczną bądź elektrolityczną.