WYKRYWACZE METALI

WYKRYWACZE METALI
Sortuj według:

Detektory Metali, to urządzenia wskazujące obecność metalu w pobliżu cewki. Urządzenia, o których mowa są przydatne w czasie poszukiwań ukrytych wtrąceń metalowych przedmiotów lub przedmiotów metalowych zakopanych pod ziemią.

 

Elementy urządzenia

Detektor, tak jak każde urządzenie może być lepiej lub gorzej wyposażony. Jednak każdy z produktów musi posiadać niezbędne do funkcjonowania i absolutnie podstawowe jednostki.

Bateria – stanowiąca źródło zasilania. Tu korzystniej będzie postawić na wytrzymalsze akumulatorki

Cewka – pewnego rodzaju element kluczowy, który nie tylko wysyła sygnały elektromagnetyczne, ale także je odbiera. Dzięki niej urządzenie jest w stanie rozpoznać obiekt podczas analizowania gruntu.

Panel Kontrolny – centrum dowodzenia, z którego wysyłane są sygnały. To tu elektronika przetworzy odebrane fale i poinformuje nas o ewentualnym znalezisku.

 

Działanie

Detektor działa na podstawie wysyłanych z cewki fal elektromagnetycznych. Te przenikają przez grunt w poszukiwaniu obiektu metalowego, który zostanie wzbudzony i sam zacznie generować fale. Gdy uda się pobudzić metal, cewka odbierze sygnał zwrotny. O przebiegu poszukiwań będziemy informowani przez sygnały dźwiękowe.

Wysyłane fale – wysyłane z cewki fale mają za zadanie pobudzić znalezisko do wytworzenia sygnału, który zdołamy odebrać.

Obiekt – pożądany lub niepożądany. Każdy metalowy przedmiot, który zauważy wykrywacz. Za pożądany z pewnością będziemy uważać cenne monety, biżuterię, sprzęt wojenny, a zbyteczne sygnały zostaną wysłane np. przez gwoździe.

Odbierane Fale – pobudzony do wytwarzania fal elektromagnetycznych obiekt wysyła je, te z kolei zostaną odebrane przez cewkę i przesłane dalej do przetworzenia.

Reakcja na pożądany obiekt – kiedy zostaną odebrane fale ustawione jako pożądane, odbierzemy sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, usłyszymy piknięcie – w zależności od sprzętu, jakim dysponujemy. Zaawansowane modele oferują użytkownikowi zapis zarysu odnalezionego przedmiotu.

Niechciany Obiekt – tu możemy manipulować przy ustawieniach. Za niechciane obiekty podczas poszukiwań uważa się zazwyczaj obiekty przyciągane przez magnes (ferromagnetyczne) reprezentowane choćby przez gwoździe, a także kapsle od butelek.

 

Wykrywacz Metalu - Infografika

 

Jaki jest zasięg?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i nie zależy wyłącznie od jakości i klasy posiadanego sprzętu. Kiedy wiemy już jakim urządzeniem dysponujemy, czas przejść do określenia warunków wykrywania.

Poszukiwany materiał – oczywistym jest, że te o wysokiej przewodności – jak srebro – będą dawały wzbudzić się z większej głębokości. Dlatego też łatwiej będzie je znaleźć pomimo ukrycia pod wieloma warstwami ziemi.

Wielkość – te większe „złapiemy” znacznie łatwiej, także na większych głębokościach. Pamiętajmy, że szukanie igły w stogu siana jest trudniejsze niż prowadzenie poszukiwań wideł.

Kształt – cienkie, podłużne przedmioty sprawiają znacznie większe problemy przy próbach ich wzbudzenia niż okrągłe, pełne kształty.

Położenie obiektu – ten znajdujący się pionowo może zostać niezauważony, gdy przy poziomej orientacji uda się wykryć znalezisko.

Mineralizacja gruntu – im większa, tym trudniej znaleźć obiekt. Jeśli decydujemy się na poszukiwania w gruncie wysoko zmineralizowanym, warto będzie korzystać z rozwiązań technologicznych, pozwalających na usunięcie choć części efektu wynikającego z mineralizacji. W przeciwnym razie wyszukiwacz będzie działał na znacznie mniejszej głębokości.

 

Strojenie do gruntu

Czyli funkcja, która pozwoli nam na dostosowanie parametrów zgodnie z podłożem, w jakim pracujemy. Przy zmineralizowanym gruncie pozwoli na zmaksymalizowanie zasięgu. Jeśli opuścimy ten punkt przygotowań, narażamy się na fale emitowane przez minerały. Piasek, drobne cząsteczki żelaza oraz wszystkie inne obiekty zdolne do wzbudzenia, będą maskować dość słaby sygnał wydawany przez znalezisko, a my usłyszymy jedynie szumy, bez radosnego piknięcia.

Automatyczne strojenie do gruntu – najrozsądniejsza, najdokładniejsza i najszybsza z dostępnych opcji. Urządzenie samo określi, które z ustawień pozwolą mu na pominięcie właściwości gruntu.

Ręczne strojenie do gruntu – manualny odpowiednik strojenia. Tu musimy pogłowić się przy dostrajaniu, narażając się na uchybienia i brak skuteczności.

Śledzenie strojenia gruntu – zaawansowane urządzenia w sposób stały kontrolują podłoże, jakie się pod nimi znajduje. Dzięki temu manipulują ustawieniami wraz z naszym przemieszczaniem.

 

Dyskryminacja

Ta pozwoli nam na określenie, czy znaleziony obiekt jest skarbem, czy śmieciem. W oparciu o możliwość przewodzenia, a także właściwości magnetyczne, wyszukiwacz będzie kwalifikował obiekty do odpowiednich kategorii. W rezultacie pozwoli na kopanie tylko w miejscu, w którym znajduje się np. srebro, z odrzuceniem miejsc, w których zalegają stare gwoździe.

Dyskryminacja zmienna – najprostsza, w której funkcja regulowana jest przy pomocy pokrętła

Maskowanie żelaza – odrzucenie obiektów żelaznych, przydatne przy poszukiwaniach biżuterii, monet wykonanych w całości z kruszcu

Dyskryminacja wybiórcza – dająca możliwość akceptacji lub odrzucenia konkretnych obiektów

Smartfind – najbardziej zaawansowana technologicznie, łącząca właściwości magnetyczne oraz te dotyczące przewodnictwa. Często pokazywana na wyświetlaczu.

 

Częstotliwość pracy

Częstotliwość jest kwestią kluczową dla wykrycia obiektu. Najlepiej sprawdzi się tutaj urządzenie, pracujące na różnych częstotliwościach, które będziemy mogli ustawić pod kątem przedmiotów o różnym kształcie, znadujących na mniejszych lub większych głębokościach. Jednak prostsze urządzenia dzielą się na:

- jednoczęstotliwościowe, generujące fale o niskiej częstotliwości – bardziej czuły, do wykrywania małych obiektów na niewielkich głębokościach

- jednoczęstotliwościowe, generujące fale o wysokiej częstotliwości – do poszukiwania większych skarbów, na dużych głębokościach.

 

Infografika Wykrywacz Metali

Oprogramowanie sklepu internetowego SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie

Informacja

Produkt został dodany do przechowalni